САД одобриле условне зајмове од 17,5 милијарди долара за развој нуклеарне енергетике

Pre 4 дана |
24.06.2026 | 14:43
Извор: Тањуг

ВАШИНГТОН – Америчко Министарство енергетике саопштило је да ће обезбедити условне зајмове у вредности од 17,5 милијарди долара (око 15,4 милијарди евра) за подршку изградњи нових нуклеарних електрана и јачање домаћег ланца снабдевања у сектору нуклеарне енергије.

Министар енергетике Сједињених Америчких Држава Крис Рајт изјавио је да би програм требало да омогући да до 2030. године буде покренута изградња 10 нових великих нуклеарних реактора, чиме би реализација планираних пројеката могла да буде убрзана за око три године, преноси Ројтерс.

Према том плану, Канцеларија за финансирање енергетске доминације Министарства енергетике подржаће до пет зајмова, а сваки пројекат обухватаће изградњу по два нуклеарна реактора АП1000 компаније Вестингхаус (Wестингхоусе), појединачне снаге 1,1 гигават.